شارژ ایرانسل

فال حافظ

باران -
بیائید برای بهتر زیستن شادی و عشق را با تمام وجود درک کنیم - سونیا رحیمی- بانظرتان وب را مزین کنید

 
|

برخي از والدين فكر مي كنند كه شكم كودكشان بايد هر روز كار كند ، در صورتي كه...

اصطلاح يبوست زماني بكار مي رود كه مدفوع بحدي سفت باشد كه نتواند براحتي از روده خارج شود.برخي از والدين فكر مي كنند كه شكم كودكشان بايد هر روز كار كند ، در صورتي كه اين تفكر چندان صحيح نيست !تعداد دفعات دفع به اندازه ي سهولت تخليه ي آن اهميت ندارد . بعبارت ديگر ، در صورتي كه فرزند شما براحتي ، مدفوعي نسبتا نرم را تخليه ميكند ، دچار يبوست نيست حتي اگر اين دفع ، هر چند روز يكبار اتفاق افتد.
 امكان دارد يك نوزاد سالم از روزي 4 بار تا يكبار در روز مدفوع كند . نوزاداني كه از شير مادر تغذيه ميكنند ممكن است يكبار به ازاي هر نوبت شير ، دفع داشته باشند.با افزايش سن معمولا تعداد دفعات دفع ، كاهش مي يابد ولي به حجم آن اضافه مي شود.در حالت طبيعي يك كودك سه چهار ساله بين سه تا چهار بار در روز تا  سه بار در هفته اجابت مزاج خواهد داشت !
تبديل شير مادر به شيرهاي خشك به هر دليل ، ميتواند عادات روده اي نوزادان ( خصوصا طي دو سه هفته ي ابتداي تولد ) را تغيير دهد.
در برخي از  اين موارد ( به صلاحديد پزشك ) افزودن آب بيشتر به شير خشك مي تواند جلوي يبوست را بگيرد .نكته اي كه ذكر آن خالي از لطف نيست اينكه بايد به عادات اطفال توجه داشته باشيم ، براي مثال برخي از نوزادان در زمان اجابت مزاج به خود فشار مي آورند ، تا حدي كه صورتشان سرخ مي شود ، اما اگر مدفوع سفتي نداشته باشند ، آنها را مبتلا به يبوست در نظر نمي گيريم.در اين موارد اگر مشكلات ديگري وجود نداشته باشد ، نياز به اقدام خاصي نخواهد بود.
اغلب اطفال در دوره اي دچار يبوست مي شوند.ولي معمولا اين دوره ها كوتاه مدت بوده و درمانهاي ساده و معمولي كفايت مي كنند.

از جمله علت هاي يبوست مي توان به موارد زير اشاره كرد :
تغيير در عادات غذائي ، مثلا تبديل رژيم بسمت غذاهاي افراد بالغ ، مصرف مقادير قابل توجه از شير گاو خصوصا در اطفال زير 2 سال ، همچنين عدم مصرف مقادير كافي مايعات ، خصوصا آب در طول فعاليت هاي فيزيكي يا در مناطقي كه  هواي گرم است ، و نيز بي توجهي به نياز بدن به اجابت مزاج مثلا در اثر بازيگوشي مفرط كودك و تنبلي ترريجي روده ها ، تغيير محل زندگي  يا مسافرت ، ترس از محيط توالت بهر دليل مثلا وجود سوسك يا ... ، بهم خوردن نظم طبيعي و روزمره ي زندگي ، شروع تحصيل ، مصرف بسياري از داروها ، و...
يبوست مي تواند باعث دردهاي قولنجي ( كرامپي ) ناشي از عبور سخت مدفوع ، باد كردن شكم ، و حتي تهوع شود ، همچنين وجود رگه هائي از خون روشن در اثر ايجاد شقاق مقعدي ( فيسور آنال ) نيز از ديگر علائم يبوست بشمار مي روند، كه اغلب با درمان مناسب ، برطرف خواهند شد .

يبوست مزمن :
در برخي موارد ، به دلايلي كه بسياري از آنها هنوز ناشناخته اند ، يبوست كودك برطرف نشده و بگونه اي مي شود كه محتاج درمان خواهد بود، اين حالت را يبوست مزمن مي نامند .مشخص ترين علامت اين حالت دفع مشكل و دردناك مدفوع است.معمولا با عبور مدفوع اين درد برطرف مي شود ، تا بار ديگر كه مجددا نياز به دفع باشد كه  اين سيكل تكرار خواهد شد .شدت اين دردها مي تواند به حدي باشد كه كودك را از انجام اجابت مزاج تا مدتها منصرف كند ! ( تشديد مشكل ) .
از ديگر علل يبوست مزمن مي توان به موارد زير اشاره كرد :
وجود شقاقي در اطراف مقعد ( فيسور )كه باعث دردناكي حركات روده اي مي شود و طفل را از انجام اجابت مزاج بر حذر مي دارد ، اين مسئله نسبتا شايع بوده و بمرور زمان با تشديد يبوست شديدتر هم مي شود. ناخوشي هاي خفيف و گذرا با اختلال تغذيه اي ، تب ، و كاهش يا ازبين رفتن فعاليتهاي فيزيكي ، كه عادات طبيعي روده را بر هم مي زنند ، مشكلات روحي و خلقي  يا يادگيري كه توالت كردن را با اشكال مواجه مي كنند ، دعوا كردن كودك بخاطر اجابت مزاج و...نيز از جمله علل يبوست مزمن هستند.تغيير محيط ، براي مثال رفتن به مدرسه و ترس از توالت آنجا ، يا ناتواني در تميز كردن خود ، نداشتن فرصت كافي براي اجابت مزاج ، نيز از جمله علل اين مشكل بشمار ميروند. مقعد در حقيقت ساختماني عضلاني دارد وبمرور زمان و در اثر تجمع مواد دفعي ، كشيدگي پيدا كرده و حالت تنبلي بخود ميگيرد بهمين دليل درمان يبوست مزمن معمولا به چند ماه وقت زمان نياز دارد و در اين مدت بايد علل ايجاد كننده ي آن را شناسائي و برطرف كرد بهمين دليل از نگرفتن پاسخ مناسب در اين مدت نا اميد نشويد و درمان مناسب را بهمراه اصلاح مشكلات زمينه اي و علل تشديد كننده ي يبوست را ادامه دهيد.
بندرت يبوست مزمن در اثر مشكلات مهمي از قبيل : فيبروز كيستيك ، بيماري هيرشپرونگ ، مسموميت با سرب ، پركاري غدد پارا تيروئيد ، كم كاري غده تيروئيد ، و آسيبهاي نخاعي پديد مي آيد . تشخيص و درمان اين موارد نياز به متخصصين مربوطه دارد
درمان هاي يبوست در منزل :
از نوشيدن مقدار كافي مايعات خصوصا آب ، در كودكتان مطمئن شويد ، در صورتي كه تغذيه كودكتان را از شير ماادر به شيرهاي مصنوعي تغيير داده ايد ، با نظر پزشكتان مقدار آب آن را افزايش دهيد . در كودكان بالاي 6 ماه آب ميوه جاتي مثل آب سيب ، گلابي ،  براي برطرف كردن يبوست استفاده كرد ، ميتوانيد با مقادير كم شروع كنيد و بمرور ميزان آن را افزايش دهيد .در صورتي كه آب ميوه ها براي برطرف كرن يبوست مؤثر نبودند ، از رژيم هاي غذائي پر فيبر  ، دو بار در روز استفاده كنيد . از غذاهاي پر فيبر اطفال مي توان به انواع لوبياها ، نخود سبز ، زردآلو ، آلو ، واسفناج اشاره كرد.
ماساژ ملايم شكم كودك ، مي تواند از تا حدي مشكل او را برطرف كند، همچنين خواباندن او به پشت وخميده نمودن پاهايش بسمت شكم ، بهمراه چرخش ملايم در جهت عقربه هاي ساعت نيز روش نسبتا مؤثري در برطرف كردن اين مشكل مي باشد.در كودكان بالاي 6 ماه كه از اين روش نتيجه نگرفته باشند ميتوان ( زير نظر پزشك ) از شياف هاي گليسرين براي نرم كردن مدفوع استفاده كرد . استفاده از اين شيافها تنها براي يك تا دو بار مجاز است . در صورتي كه پاسخ مناسبي از اين كار حاصل نشد ، حتما با پزشك خود مشورت نمائيد .استفاده از روش هاي تنقيه يا مصرف شل كننده هاي مدفوع بدون تجويز پزشك ، توصيه نمي شود.
 نكات بسيار مهم :
در كودكان زير 3 ماه اگر يبوست بيشتر از 24 ساعت بطول انجاميد ، ودر كودكان 3 ماهه تا 11 ساله اگر يكهفته درمان در منزل مفيد واقع نشد ،
 همچنين در موارد مزمن اگر ، بمرور بر شدت بيماري افزوده شود ، يا مشكلات جديدي در حال پيدايش است ، درد مقعدي يا دردهاي شكمي  بوجود آيند ، يا نسبت به قبل افزايش يابند ، تب به تابلوي بيماري افزوده شود ، خون در مدفوع ديده شود ، مقدار آن نسبت به قبل بيشتر شود ، يا بيشتر از يكهفته ادامه يابد ، حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

دکتر فتانه تراب پرهیز

- یکی از گیاهان و میوه جاتی که نتایج خوبی در درمان یبوست داشته..انجیر هست.. انجیر خشک شده رو
مدتی در آب به اصطلاح بخیسانید..ومیل کنید.. خیلی زود نتایجش را میبینید
2- آنغوزه: بدلیل بوی نامطبوعی که گیاه دارد..قرص هائ ریزی به اندازه یک عدس تهیه شده..صبح و ظهر و شب میل شود..
3-اسفرزه: مقداری از دانه اونو شب خیسانده.. حدود 6-30 گرم... صبح ناشتا میل شود
4-بارهنگ: مخصوصل برای یبوست های کودکان و حتی شیرخواران:
یک قاشق چایخوری دانه بارهنگ را در یک استکان آب جوشانده با کمی شکر شیرین نموده صبح و ظهر و شب
هر دفعه مقداری از آن به کودک شیر خوار می خورانند.
5- بنفشه معطر: مخصوصا برای اطفال
خیسانده دانه بنفشه را به کودک بدهید.... ناشتا بخورد بهتر است
6- ترنجبین: برای بالغین و مخصوصا برای اطفال
باید در آب جوش بریزید تا دانه های آن ذوب شود...سپس آنرا خیسانده تا خاک موجود در آن رسوب کند... ناشتا به کودک
بدهید
7-روغن زیتون: پس از هرغذا یک یا دوقاشق غذاخوری تناول شود.. برای کودکان هم مفید است
8- عناب: باید در آب بحوشانید..وقتی نرم شد...فشار دهید تا هسته ها وتفاله های آن جدا شده و محتویات آن را صبح ناشتا
تناول کنید.. برای اطفال هم مفید است
9-خیار شنبر: یا بنام سنتی فلوس: مقداری از مغز فلوس را در یک لیوان آب جوشانده ... بالغین صبحها تناول کنند
10- کتان: بزرکتان:برزک : مقداری از تخم کتان را در یک لیوان آب جوش دم کرده صبح وظهر و شب هر دفعه یک
استکان تناول کنید..
11- آلو:چند عدد آلوی خشک را پخته ... شب قبل از خواب قسمت بدون هسته را تناول کنید..
12- اسفناج پخته مفید است... توجه داشته باشید کسانی استعداد سنگ کلیه و کیسه صفرا دارند در خوردن اسفناج احتیاط
کنند
13- پیاز: کمی بپزید..کره به آن اضافه کنید.. بعنوان ملین میل کنید..
14- تره: سوپ تره- خوردن پودر تخم تره-

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

یبوست دوران کودکی یک مشکل جهانی است. یبوست یکی از بحث های رایج بین پزشکان عمومی و متخصصان گوارش است. درمان یبوست یک چالش است و اغلب نیاز به دوره طولانی درمان و دارو درمانی دارد. با وجود شیوع بالای آن به مطالعات کمی در رابطه با تأثیر مداخلات درمانی روی آن پرداخته شده است. در این مطالعه ما به راههای درمانی رایج در یبوست اشاره می کنیم و به سراغ بعضی از سوالات رایج و تصورات غلط در بین خانواده ها و پزشکان می رویم.

مقدمه

یبوست یک مشکل متداول است که روی میلیون ها کودک در دنیا تأثیر می گذارد. مطالعات سیستمیک اخیر شیوع  7 الی 29 درصد یبوست را در دنیا نشان می دهد. تقریباً 25درصد کودکانی که یبوست داشتند هیچ مشخصه آناتومیک آشکار و ناهنجاری بیوشیمیایی و فیزیولوژیک نداشتند. بسیاری از این کودکان یبوست عملکردی دارند که در نتیجه خودداری از دفع به علت تجربه دردناک بودن آن تا ترس از حرکات روده بود.

برای این کودکان مدیریتی طولانی مدت نیاز است زیرا تقریباً 30درصد کودکان قبل از بلوغ در تنازع با علائم یبوست می باشند، نظیر تخلیه دردناک مدفوع و بی اختیاری مدفوع. متأسفانه مشکلات مزمن روده ای می تواند اثر مهم و دائمی بر اعتماد به نفس و رشد و تکامل روحی کودک بگذارد بدین معنی که در جهت پیشگیری از شیوع یبوست درمانی سریع و مؤثر مهم است.

کم بودن مطالعات در زمینه کودکان، درمان یبوست را به طور عمده بر اساس تجارب کلینیکی کرده است تا بر پایه آزمایشات شاهد. یبوست حاد به طور سنتی با افزایش رژیم پرفیبر و دریافت کافی مایعات درمان می شود بدون اینکه حرکات روده ای به طور روزانه ثبت شود و تمرین توالت رفتن انجام شود. اخیراً توصیه نامه اعلام شده  NAPSGHAN درمان یبوست را در 4 مرحله مهم می داند: 1. آموزش، 2. عدم زور زدن، 3. پرهیز از نگه داشتن مدفوع، 4. پیگیری

در این مطالعه تمامی 4 مرحله را باهم به بحث می پردازیم و سوالات تکراری و تصورات غلط را در زمینه یبوست کودکان بیان می کنیم.

آموزش و مشاوره

آموزش و حمایت از والدین یک جزء مهم در درمان یبوست کودکان است. والدین نیاز به آموزش و مشاوره دارند تا فروانی طیف طبیعی، حرکات روده ای در بین جمعیت ها، علت شناسی یبوست و شیوع آن در بین کودکان را بدانند. اگر بی اختیاری مدفوع وجود داشته باشد والدین باید بدانند که این بی اختیاری در نتیجه اسهال است و نباید عکس العمل بد و معترضانه نشان دهند. والدین بدون اینکه کودک خود را متهم کنند رفتار مثبت را در کودک خود تقویت کنند. قبل از شروع درمان این اطمینان به والدین باید داده شود که بهبودی با یک برنامه طولانی مدت ممکن است. مطلبی که باعث استرس می شود این است که در این دوره طولانی درمان اغلب غیرقابل پیش بینی  است و 50درصد از کودکان عود بیماری را بعد از یک سال نشان داده اند و از طرفی طول مدت درمان نگهدارنده هم معمولاً 6 الی 24 ماه می باشد.

وقتی از ملین برای درمان استفاده می کنیم ضروری است که به والدین آموزش دهیم زیرا آنان اغلب تصوری اغلب از ملین ها دارند و ممکن است در مصرف آن توسط کودکان دخالت کنند،این در حالی است که وقتی که دارو برای درمان در شرایط دیگر استفاده می شود مثلاًًً ریفلاکس مری-معده، آسم، فشار خون و دیگر مشکلات مزمن؛ والدین نه تنها رد نمی کنند بلکه سعی می کنند روی کودک خود تأثیر نیز بگذارند. تجویز ملین معمولاً با یک مقاومت از طرف والدین روبرو می شود و این در حالی است که کودکان به ملین نیاز دارند. یکی از پرسش های متداول که والدین نگران می پرسند این است که ملین ها مضر است و باعث تشدید سندرم روده تنبل شده و وابستگی جسمی او را به دارو منجر می شوند. به تمامی این نگرانی ها در این مطالعه پاسخ داده شده است. ملین ها محرک به نورون های سیستم اتونوم کولون آسیب می رسانند. تحقیقات این آسیب را رد کرده و تکنیک های متنوعی را اجرا می کنند. اگرچه بخشی از بیماران نیاز به مصرف طولانی مدت ملین برای بدست آوردن حرکات نرمال روده ای دارند این در حالی است که به نظر نمی رسد ملین های اسموتیک عوارض جانبی در مصرف طولانی مدت داشته باشند. هیچ گواه و شاهدی نیست که ثابت کند عوارض به  علت شروع  و یا قطع مصرف ملین ها بوده است، بنابراین به والدین در مورد صحت درمان اطمینان داده شود وقتی دوزاژ خاصی از دارو را دریافت می کنند و برای طرفداری از درمان و مصرف دارو و رسیدن به موفقیت تشویق شوند.

يبوست در کودکان
تعريف :

زماني که مدفوع سفت و خشک بوده و همراه با درد يا به سختي دفع شود و يا دفع مدفوع به فاصله بيشتر از يک روز انجام شود يبوست گفته مي شود .

عوامل ايجاد کننده يبوست :

وقتي کودک به اندازه کافي مواد حاوي فيبر که ( منشآ گياهي دارد ) يا آب و مايعات مصرف نکند ،‌ مي تواند دچار يبوست شود .
گاهي کودک به دليل اجابت مزاج دردناک سعي مي کند مدفوع خود را نگه دارد و از رفتن به توالت پرهيز مي کند که همين مسئله زمينه ساز يبوست مي شود .
مصرف برخي داروها مي تواند سبب بروز يبوست شود . برخي بيماريهاي روده اي ، داخلي ( مانند کم کاري تيروئيد ) ، سيستم عصبي ،‌عضلاني مي توانند باعث بروز يبوست شوند . گاهي يبوست مي تواند منشاء رواني داشته باشد .
در دوره نوزادي ممکن است اجابت مزاج نوزاد که از شير مادر تغذيه مي کند چند روز يک بار باشد ، ولي در يبوست حقيقي دوره نوزادي بخصوص اگر با عدم دفع گاز و اتساع شکم همراه باشد مداخله پزشک ضروري است از طرفي عدم تحمل پروتئين شيرگاو مي تواند باعث بروز يبوست شود .

درمان :

ابتدا بايد مشکل کودک توسط پزشک بررسي شود تا در صورت علت عضوي درمان انجام شود . در صورت وجود علت غيرعضوي موارد زير کمک کننده مي باشند .
مصرف آلو ، انجير ، خرما ، کشمش ، هلو ، گلابي ،‌زردآلو ، لوبيا ، نخود ، گل کلم ، سبزي و ميوه هاي تازه مي تواند سبب تسهيل اجابت مزاج شود . ولي بايد توجه کرد که از مصرف غذاهائي که کودک نمي تواند به راحتي بجود خودداري شود .
يکي از درمانهاي مهم مصرف آب و مايعات کافي توسط کودک مي باشد.
سبوس يک نرم کننده طبيعي مدفوع محسوب مي شود زيرا حاوي فيبر فراوان است . براي کودکان بالاي ۴ سال ذرت بوداده ،‌غذاي پرفيبري است که معمولاً کودکان آن را دوست دارند .
مصرف زياد برخي مواد غذائي ممکن است باعث ايجاد يبوست شود مانند : شير ، بستني ، پنير ، ماست و هويج پخته و موادي که در تهيه آنها مقادير زياد قند به کار رفته است ( مثل نوشابه ، کيک ، شيريني و … )
آموزش رفتن به توالت و اجابت مزاج از نکات مهم ديگري است که بايد به آن توجه شود .
در مورد کودکان زير يکسال بايد زير نظر متخصص کودکان و يا متخصص تغذيه توصيه هاي تغذيه اي انجام شود

یبوست یک مشکل شایع در کودکان است . متاسفانه توسط والدین یبوست اغلب یک پدیده طبیعی که با گذشت زمان خود بخود خوب می شود تلقی می شود .
اغلب موارد یبوست حاد ، درمان نشده وممکن است عوارضی مانند یبوست مزمن ، احتباس مدفوع (ایمپکشن) ، بی اختیاری دفع ، کثیف کردن لباس زیر ، شقاق مقعد حادث شود. بهمین دلیل خانواده و بیمار باید از اهمیت جلوگیری از یبوست حاد و درمان آن آگاه باشند.

 جلوگیری از بروز یبوست حاد بر مبنای رژیم غذایی مناسب ، آموزش توالت رفتن و آموزش رفتارهای دفعی قراردارد . درمان یبوست حاد بستگی به سن کودک ، مدت یبوست و و جود علایم و عوارض یبوست دارد و شامل آموزش تغذیه ، تغییررفتارهای دفعی و درمان دارویی است .
درمان یبوست مزمن به طور جداگانه مطرح شده و دراین مبحث جلوگیری و درمان یبوست حاد بیان می شود . برای پیشگیری از بروز یبوست حاد باید در ویزیت های روتین که از کودک بعمل می آید در مورد مراقبت های بهداشتی ، تغذیه مناسب و عادت دفعی روده آموزشهای لازم داده شود . درصورت آموزش مناسب والدین یا بیمار ، بروز اپیزودهای احتمالی یبوست ممکن است پیش بینی و پیشگیری شود . در صورت بروز یبوست حاد ، باید با مداخلات طبی موقت درمان شده و نباید سهل انگاری شود . دفع دردناک محتویات روده در یبوست حاد می تواند منجربه رفتارهای امتناع از مدفوع کردن ، تشدید یبوست ، ایجاد توده مدفوع احتباس یافته ( ایمپکشن ) و کثیف کردن لباس زیر ( انکوپروزیس ) شود . زمانهایی که وقوع یبوست محتمل تر است شامل زمان شروع رژیم غذای جامد برای کودک ، زمان شروع تغذیه با شیرگاو ، زمان آموزش کنترل مدفوع و توالت رفتن ، زمان ورود به مدرسه ، مسافرت ، استرسهای اجتماعی و روزه داری است . در زمان شروع غذای کمکی و اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذای کودک ، ناکافی بودن فیبر در غذای روزانه شایع بوده و یک عامل مهم بروز یبوست محسوب می شود . دراین موارد ، رژیم غذایی مناسب شامل غذاهای حاوی فیبر در رژیم روزانه کودک و دریافت مایعات کافی است. حداقل مقدار فیبری که یک فرد باید دریافت نماید معادل سن او بعلاوه پنج ( 5 + سن ) برحسب گرم است . حداقل مایعات دریافتی روزانه به وزن بستگی دارد و دریک شیرخوار ده کیلوگرمی هزارو دویست و پنجاه سی سی و دریک کودک بیست کیلوگرمی هزارو پانصد سی سی و دریک فرد بالغ حدود دولیتر است . در سنین آموزش کنترل دفع مدفوع و توالت رفتن ، کودک به دلایل فراوان مستعد بروز یبوست است . غذای معمول کودک دراین سنین معمولا فیبر کم داشته ولی شیرزیاد به اوداده می شود . مصرف شیر گاو اگر از یک لیتر در روز فراتر رود باعث کندی حرکات روده ای و کم شدن اشتهاء شده و درنتیجه غذاهای دیگر مانند میوه جات ، سبزیجات وآب کمتری خورده می شود . در کودکان زیر 5 سال مصرف 750 سی سی ( سه لیوان ) شیر در روز مقدار کافی کلسیم لازم برای رشد را فراهم می آورد و درزمانی که کودک رژیم غذایی خانواده و غذای سفره می خورد باید حداکثر 750 سی سی شیر درروز دریافت کند . کودکان معمولا از توالت بزرگسالان استفاده کرده و بهمین دلیل زود خسته شده و روده خود را به طور کامل تخلیه نمی کنند و عدم دفع کامل مدفوع باعث باز جذب آب آن توسط روده ها شده و به تدریج مدفوع سفت و بزرگ شده و عبور آن دردناک می شود . عبور دردناک مدفوع سفت و خشک باعث بروز چرخه امتناع از دفع ، احتباس و بالاخره تشدید یبوست می شود . درکودکان میزان فیبر در رژیم غذایی روزانه باید کافی باشد .
در سنینی که کودک به مدرسه می رود و از توالت عمومی مدرسه استفاده می کند عواملی مانند خجالت کشیدن ، عجول بودن ، رفتارهای وسواسی ، آموزشهای غلط بهداشتی باعث خودداری او از رفتن به توالت مدرسه و درنتیجه احتباس ارادی مدفوع و ایجاد چرخه تشدید یبوست می شود. یبوستی که کمتر از دوهفته طول کشیده باشد ، یبوست حاد در نظر گرفته شده و علاوه بر درمان نیاز به پی گیری بعدی نیز دارد .
چند نکته در درمان یبوست حاد اهمیت ویژه ای دارد . رژیم غذایی کودکان ، در سنینی که مستعد بروز یبوست حاد هستند باید حاوی فیبر کافی باشد . اگر مدفوع سفت بوده و دفع آن مشکل است ولی عوارضی مانند شقاق ، دفع خون ، رفتارهای امتناع از دفع وجود ندارد کافی است فیبر رژیم روزانه زیاد شده و حداقل 5/1 – 1 لیتر مایع در روز به او داده شود . اضافه کردن قندهای غیر قابل جذب ( فعال از نظر اسموتیک ) مانند عصاره جو به شیر می تواند باعث درمان یبوست حاد در شیر خواران شود . در شیرخوارانی که رژیم غذایی تکمیلی و جامد شروع کرده اند ، میوه هایی که سور بیتول فراوان دارند مانند سیب ، هلو ، گلابی باید به رژیم غذایی روزانه آنها اضافه شوند . درصورت بروز یبوست بهتر است غذای کمکی حاوی جو ( سرلاک جو ) جایگزین غذاهای حاوی برنج شود .
یکی از نکات بسیار مهم در یبوست حاد پی گیری و حصول اطمینان از بهبودی و عدم عود آن به خصوص در مواردی است که خطر بروز یبوست بالاست ( مانند سن مدرسه رفتن ).
کودکانی که اپیزودهای مکرر و راجعه یبوست حاد دارند یابد فیبر فراوان در غذای روزانه دریافت کرده و حداقل مایعات دریافتی روزانه در آنها کافی باشد . درصورت عود یبوست یا بروز یبوست مزمن ممکن مصرف داروهای مسهل برای ایجاد الگوی طبیعی دفع لازم باشد . درمواردی که یبوست حاد با علایم یا عوارضی همراه باشد ویزیت مجدد ضروری است . اگر مدفوع قطور ، بزرگ و حجیم بوده و دفع آن همراه با درد باشد روش مصرف داروها مانند یبوست مزمن بوده و باید تا ایجاد الگوی منظم دفع ادامه داده شود . اگر تناوب دفع چند روز یکبار بوده یا همواره با کثیف کردن لباس زیر باشد ممکن است یک توده مدفوع احتباس یافته در راست روده ( انتهای روده بزرگ ) وجود داشته باشد . دراین موارد تخلیه توده ایمپکشن با تنقیه برای ایجاد الگوی منظم دفع ضروری است . در شیرخوارانی که یبوست عود کرده و یا مزمن می شود باید احتمال وجود توده احتباسی مدفوع با معاینه راست روده بررسی شده و درمان با تنقیه برای تخلیه توده مدفوع احتباس یافته ( درصورت اثبات وجود آن ) انجام شود . از مصرف شیاف های گلیسرین و یا تحریک مقعد با ترمومتر نیز در شیرخواران کوچک ( و نوزادان ) می توان استفاده کرد . در شیرخوارانی که بالای 6 ماه سن دارند ، تجویز داروهای مسهل محلول درآب مانند شیر منیزی ، پلی اتیلن گلیکول ( پیدرولاکس ) ، سوربیتول و لاکتولوز ممکن است لازم باشد . از مصرف دراز مدت داروهای محرک روده بزرگ ( مانند سناگل و بیزاکودیل ) باید پرهیز کرد . والدین باید با پزشک خود در تماس نزدیک بوده و حتما عدم بهبودی را به پزشک مربوطه اطلاع دهند . هدف اصلی در درمان و جلوگیری از یبوست ، دفع مدفوع نرم ( ترجیحا به طور روزانه ) است . درشیرخواران کمتر از یکسال در صورت بروز یبوست باید احتمال وجود بیماریهای عضوی و ارگانی ( مانند هیرشپرونگ ) ، اختلالات غددی ( مانند هیپوتیروئیدی ) ، اختلالات الکترولیتی ( کمبود پتاسیم ) ارزیابی شوند . درصورت عود کردن یبوست حاد و مزمن شدن آن باید به نکات زیر به دقت توجه کرده و اجرا شوند .
1- ایجاد رفتارهای دفعی منظم و تقویت یکی از رفلکس های مهم عصبی موثر دردفع در دستگاه گوارش ( گاستروکولیک ) بسیار مهم است . کودک باید 10-5 دقیقه بعد از خوردن صبحانه و شام به مدت 10-5 دقیقه روی دستشویی بنشیند .
2- نشستن در وان آب گرم یا ولرم بمدت 15 دقیقه ( حداقل هفته ای 3 روز ) .
3- از عدم وجود علایم خطر شامل اتساع شکم ، کاهش رشد ، باریک بودن مدفوع و مقاومت به درمان باید مطمئن شد . در صورت بروز هر کدام از موارد فوق اقدامات تشخیصی اضافی لازم است .
4- یبوست درصورت عدم پاسخ به درمانهای رایج شامل تجویز مسهل ها همراه با اصلاح رژیم غذایی و آموزش رفتارهای دفعی مناسب ، مقاوم به درمان تلقی شده و دراین موارد بررسی علل عضوی ( ارگانیک ) ضروری است .
در کودکان هرحمله یبوست حاد باید درمان شود . درصورت بروز یبوست حاد و بدون عوارض ، افزایش مایعات روزانه و فیبر غذا کافی است . در صورت بروز عوارض یبوست و یا ادامه علایم آن درمانهای دارویی ضروری است . هدف باید دفع روزانه مدفوع با قوام نرم بوده و باید دوز دارو توسط پزشک و والدین براساس همین هدف تنظیم شود .
یبوست مزمن ، یبوست راجعه ، یبوست مقاوم به درمان ، یبوست در شیرخوار زیر یکسال ، یبوست همراه با علایم خطر ( اتساع شکم ، باریک بودن مدفوع یا سوء تغذیه ) مستلزم ارزیابی علل عضوی ( ارگانیک ) هستند . بیمار یا والدین باید با پزشک در تماس نزدیک بوده و پی گیری برای اطمینان از بهبود یبوست و عدم عود آن ضروری است . تغییرات رفتاری ، اصلاح رفتار دفعی و توالت رفتن منظم ، غذای روزانه حاوی فیبر فراوان ( شامل میوه جات و سبزیجات ) ، خوردن میوه های حاوی فیبر زیاد یا قندهای غیر قابل جذب ( مانند آب سیب ، گلابی ، هلو ، آلبالو ) ، استحمام روزانه و نشستن در وان آب گرم و دریافت مایعات کافی روزانه همراه با محدودیت دریافت شیر ( 3 لیوان یا کمتر) از اصول درمان و جلوگیری از یبوست است . امتناع از مصرف طولانی مدت داروهای مسهل محرک روده ، احتراز از مصرف روغن های معدنی در سنین کمتر از یکسال و یا مبتلایان به اختلالات عصبی و عضلانی ( به علت خطر آسپیراسیون ) ، بررسی علل عضوی در موارد مقاوم به درمان یا مواردی که همراه با علایم خطر هستند و به کارگیری اصول پیشگیری در زمانهای افزایش خطر بروز یبوست ( زمان شروع خوردن غذاهای جامد ، زمان مدرسه رفتن ) ضروری است .
یبوست فقط کم شدن دفعات مدفوع کردن نیست . بلکه علاوه بر کم شدن تناوب دفع ، باید مدفوع قوام سفت و سخت داشته و اشکال در دفع آن نیز وجود داشته باشد . توضیح این مطلب به والدین یا بیمار باعث می شود که بسیاری از موارد مراجعه ، طبیعی تشخیص داده شده و فقط یبوست های واقعی درمان شوند .
یبوست یک بیماری نیست بلکه یک علامت است . اغلب موارد آن به علت احتباس ارادی مدفوع و به دنبال آن تشدید چرخه احتباس – یبوست ایجاد می شود و به آن یبوست عملکردی یا عادتی می گویند . دراین موارد حتی درصورت مزمن بودن یبوست ، رشد و تکامل ، اشتهاء ، وزن گیری و معاینه عصبی و عملکرد عضلات مقعدی طبیعی است .
موارد اندکی از یبوست در زمینه یک بیماری عمومی مانند کم کاری تیروئید یا یک بیماری گوارشی مانند اختلال عصب رسانی انتهای روده رخ می دهد . این موارد معمولا با اختلال در رشد ، کاهش وزن گیری ، معاینه مختل عصبی ، معاینه مختل مقعدی همراه بوده و یا علام خطر مانند اتساع شکم ، استفراغ ، دفع خون در بیمار وجود داشته و یا اینکه مقاوم به درمانهای معمولی هستند . یبوست عملکردی معمولا با شرح حال و معاینه پزشکی تشخیص داده می شود و نیاز به اقدام اضافه تشخیصی دیگری ندارد ولی در یبوست های ارگانیک باید با انجام اقدامات تشخیصی دیگر ، علت زمینه ای و عضوی ایجاد یبوست را پیدا کرد ودر این موارد درمان یبوست حاد موقت بوده و در پی گیری های بعدی باید از عدم بروز عود آن اطمینان حاصل کرد . در یبوست مزمن درمان طولانی مدت بوده و معمولا 12-9 ماه و گاهی سالها طول می کشد تا الگوی طبیعی دفع ایجاد شود .

نویسنده: دکتر حمیدرضا طلایی فوق تخصص گوارش و متخصص کودکان

درمان بستگي به دليل، شدت و مدت يبوست دارد. در بيشتر موارد، رژيم غذايي مناسب و تغيير در شيوه ي زندگي باعث بهبودي يبوست مي گردد.

* يک رژيمي که مقدار کافي فيبر داشته باشد( 20 تا 35 گرم روزانه)، به اجابت مزاج کمک مي کند. غذاهايي که فيبر زيادي دارند، عبارتند از: حبوبات، غلات، نان سبوس دار، ميوه تازه و سبزيجات تازه مثل کاهو، کلم و هويج.

* از ديگر کارها براي درمان يبوست مي توان به نوشيدن مقدار زيادي آب يا آب ميوه و سوپ هاي رقيق اشاره کرد، زيرا مايعات جلوي ازدست دادن آب بدن را مي گيرند.

* ورزش کردن و وقت گذاشتن براي دفع مدفوع از ديگر کارها براي راحت مدفوع کردن مي باشد.

- ميوه هاي تازه را با پوست بخوريد.

- ميوه هاي آبدار را مصرف کنيد.

- سبزيجات خام را مصرف کنيد.

- لوبيا، انجير و آلو بخوريد.

- نان و غلات سبوس دار و بيسکويت هاي فيبردار(مثل ساقه طلايي) بهتر است.

- شير کم چرب براي درمان يبوست مهم مي باشد.

- سوپ سبزيجات و غلات مناسب است.

- شلغم و جعفري مصرف کنيد.

- در سالاد روغن زيتون بريزيد.

- غذاي خود را هميشه در يک ساعت معين ميل کنيد.

- هر روز ورزش کنيد.

- 15 دقيقه در صبح به توالت برويد، زيرا باعث شل شدن سيستم گوارشي مي گردد.

- 15 دقيقه بعد از غذا خوردن بنشينيد. اين کار به هضم بهتر غذا کمک مي کند.

درمان يبوست در خانه با ميوه ها

درمان با گلابي

افرادي که از يبوست رنج مي کشند، با گلابي مي توانند خود را درمان کنند. به اين صورت که بعد از شام يا در هنگام صبحانه، يک عدد متوسط گلابي ميل کنيد.

درمان با انگور

ثابت شده درمان با انگور براي رفع يبوست بسيار مهم مي باشد. انگور مي تواند باعث آرامش معده و روده شود. توصيه شده براي درمان يبوست، فرد روزانه بايد 350 گرم انگور مصرف کند. هنگامي که انگور تازه در دسترس نباشد، مي توان از کشمش و يا کشمش خيس شده در آب استفاده کرد. کشمش را بايد 24 تا 48 ساعت در آب بگذاريد. هر روز از اين انگور و يا کشمش به مقداري که گفته شد، مصرف نماييد تا يبوست از بين برود.

درمان با پرتقال

1 تا 2 عدد پرتقال را قبل از خواب و  1 تا 2 عدد پرتقال را بعد از خواب و يا در حين خوردن صبحانه ميل کنيد.

درمان با انجير يا انبه

انجير تازه يا خشک شده داراي اثر تسکين دهنده يبوست مي باشد. قبل از خواب، 4 تا 5 عدد انجير خشک را در آب خيس کنيد و فردا صبح ميل کنيد.

خوردن نصف انبه در صبحانه بسيار مفيد است.

درمان با اسفناج

اسفناج تازه داراي موادي است که براي تميز کردن، بازسازي و احياء روده مفيد مي باشد. 100 ميلي ليتر آب اسفناج مخلوط شده با همان مقدار آب را 2 بار در روز بنوشيد.

درمان با ليمو ترش

آب يک عدد ليمو ترش تازه را گرفته و در آب گرم بريزيد و با نصف قاشق چاي خوري نمک بنوشيد.

رژيم در هنگام يبوست

* غذاهاي طبيعي بخوريد؛ غذاهايي همچون، غلات، عسل، عدس، سبزيجات و ميوه جات، خامه و کره.

* غذا را خوب بجويد و با عجله نخوريد.

* ساعتي را براي غذا خوردن خود بگذاريد.

* هواي تازه و ورزش کردن مفيد مي باشد.

ورزش کردن، رژيم غذايي صحيح و استفاده کردن از هواي تازه رمز سلامتي و تندرستي مي باشد

 :: موضوعات مرتبط: سلامت کودک
نویسنده : سونیا رحیمی تاریخ : پنجشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۸آخرین مطالب وب سایت باران
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
» 

.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ

بیائید برای بهتر زیستن شادی و عشق را با تمام وجود درک کنیم - سونیا رحیمی- بانظرتان وب را مزین کنید

 
<-PostTitle->
| | ادامه مطلب ...
<-PostContent->

:: موضوعات مرتبط: <-CategoryName->
:: برچسب‌ها: <-TagName->
نویسنده : <-PostAuthor-> تاریخ : <-PostDate->آخرین مطالب وب سایت باران
» <-PostTitle->     

 

.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.